Az utóbbi egy hétben két kérdés foglalkoztatott a leginkább. Az egyik, hogy a nők tényleg azt hiszik, hogy nem másik csajra gondolnak a srácok szex közben amikor becsukják a szemüket ? És a másik, hogy vajon egy alacsony növésű négernek vagy egy magas kínainak van-e nagyobb farka. Körülbelül az edzéseket elkezdő laikus ember számára ugyanilyen megválaszolatlan talány a fehérje kérdés. Melyik fehérjét válaszd, melyik márka mellett dönts, és úgy általában mitől lesz egy fehérje premium márka. Ha én itt ajánlok valamit, akkor teljes joggal kérdezik tőlem, de miért ezt és honnan lehet tudni, hogy melyik fehérje a jó, és melyik egy strandról a gatyánkban maradt homokkal egyenértékű fos. Jogos a kérdés mert ugyan rajta van minden dobozon az összetétel és az arányok, na de basszus 70 félei informácíó ahol végeláthatatlanul sorakoznak olyan nevek és adatok, amiktől speciel én már kémia órán is lazán elhánytam magam. Tételezzük fel, hogy ennek a blognak mára már olyan olvasótábora van, akik már tudják mit jelent egy élelmiszeren feltüntetett fehérje, szénhidrát, zsír arány ami alapján már nagyjából tudjátok melyik kaja az egészséges, és melyikkel kell a kóbor kutyákat etetni. Ebben a bejegyzésben összehasonlítom, és a lehető legérthetőbben elmagyarázom azt, hogy ha a kezetekbe vesztek egy fehérjepor dobozát, akkor a címkéket megnézve már ti is egyszerűen eltudjátok dönteni, hogy milyen minőségű fehérje termékről van szó kizárólag az összetevők mennyisége alapján. Ez jobb nektek is, és nem utolsó sorban nem lesztek teljesen kiszolgáltatva ha bementek egy táplálékkiegszitőket forgalmazó üzletbe. Olvassátok el ezt a bejegyzést, és ha rendeltek netről vagy bementek egy boltba már tudni fogjátok mi a helyzet, már ha hihetünk annak ami a címkére van írva...
A fehérje olyan mint a konditerem. Ha először mész le edzeni és nő vagy mit csinálsz ? Megkeresed a lábgépeket meg elkezdesz fenékre edzeni. Ha férfi vagy keresed a fekve nyomó padot meg a bicepsz rudat. Megtalálva ezeket a gépeket elkezdesz rajtuk bohóckodni, és szinte biztos, hogy szarul csinálod mert nem arra lesz szükséged ami elöször szembe jön veled, és főleg nem az, amiről te úgy gondolod. Valami ilyesmi zajlik le akkor is, amikor először rászánod magad az első tápkiegészítő szedésére, ami mindig minden esetben egy fehérjeturmix lesz. Ennek is megvan az evolúciós folyamata. Bóklászol a teremben, látod a többiek ezt isszák, talán még hallotad is valahonnan, hogy szükséged lenne rá, de félsz tőle mert ugye a fejedben még mindig Schwarzenegger él meg a magukba ciánt fecskendező testépítők a 60-as évekből. Rászánod magad végül de még nem veszel egy egész dobozzal, hanem odamész a pulthoz és kérsz egy adag fehérjeturmixot. Mit fogsz inni tehát ? Ami a teremben kapható. Mi kapható a teremben ? Olyan fehérjék ami a terem tulajának a legjobban megéri, azaz amit olcsón be tud szerezni, de azért mégsem egy tök noname ismeretlen márka. Minőségi premium márkákat te soha nem fogsz inni egyetlen teremben sem csak nagyon elvétve, mert a jó és minőségi porok drágák azokat a tulaj meg nem fogja beszerezni. Le se fogja szarni, hogy amit tart az minőségileg jó-e, többek között azért sem, mert akik inni fogják azok megisznak bármit amit eléjük tesznek fehérjeturmix címén. Persze, hogy megisszák mert fogalmuk sincsen semmiről de legfőképpen arról nem, hogy mi lenne számukra az ideális. Főleg ezekben az új wellness termekbe járnak csak az igazán nagy homályok, akik csak azért járnak le mert a juttatási csomag része a kondibérlet. Nekik meg aztán tökmindegy mit adnak a pultban, kérdés nélkül isznak meg bármit és csak annyi lesz a kérdés, hogy milyen ízű legyen az ital a többi nem számít. Hatalmas biznisz ám az emberek tájékozatlanságára és naivitására építeni, és nagy üzlet ez főleg egy olyan világban, ahol a másik oldalról sem jön vissza semmiféle kontroll mert ahhoz 10 perc utána olvasásra lenne szükség, az megy ugye nem dzsó, jó lesz az ami a legfényesebben villog és amit a leghangosabban tolnak a pofánkba. Melyik gyártó milyen eljárással készíti a termékeit ? Mire akarsz edzeni ? Milyen típusú kiegészítőre van szükséged ? Milyen folyamatokat indukál a fehérje benned és mire lenne szükséged ahhoz, hogy az normálisan felszivodjon és hasznos legyen számodra ? Tudja bárki is a választ ezekre a kérdésekre azok közül aki ezt a cikket most olvassa ? Persze hogy nem mert most is éppen azon örlödsz, hogy dupla vagy tripla csokis turmixot rendelj-e, esetleg epres vagy faszomtudja milyen ízesítésüt. Tízezreket szórsz ki erre hónapról hónapra, de azt se tudod, hogy mit tesznek eléd, és te mit iszol meg rosszabb esetben már évek óta. Az íz a lényeg persze nem a benne lévő hatóanyag.
Mitől jó egy fehérjepor? A biológiai értékétől, és ez ennek az egésznek a lényege. Próbálok nagyon érthetően fogalmazni. A biológiai érték mutatja meg azt, hogy a megemésztett fehérjemennyiség hány százaléka épül be a szervezetbe, azaz hogy az elfogyasztott fehérje aminosav összetétele a legmegfelelőbb-e ahhoz, hogy izomsejtek épüljenek fel belőlük. Ezek a legfontosabbak mert ezek generálják az egész folyamatot. Ezek aránya és megléte indukálja a szebb külsőt, a formásabb izomzatot, és mindazt a pluszt amit egy fehérjepor adhat neked, mivel ezek nélkül a fehérje nem tudna beépülni az izomzatba. Itt válik el a szar a májtól, és ez határozza meg alapjaiban egy fehérjepor hatékonyságát. Ezekkel a számokkal kamuznak a legnagyobbakat, és ezek a számok a legtöbb esetben nem valósak mert pofátlanul magasabb számot raknak rá a címkékre is, és ezért fogom én bevizsgáltatni ezeket a termékeket, hogy végre kibukjon már ez az óriási táplálék kiegészítő blöff.
A biológiai érték (BV). A minőségi termékeknél ez a szám 85-90% körül mozog. Most jönnek a trükközések. Néhány gyártó úgy éri el a kellemesebb íz hatást, hogy cukrot és külön szénhidrátokat kever a fehérjeporokba ami veled szemben az egyik legnagyobb kibaszás, mert ezen szénhidrátok magadba öntésével te a legszigorúbb diétával sem fogsz tudni lefogyni, nem hogy formálódni. Ez az elsődleges pontja annak, hogy melyik fehérje miért szar. Aztán…. Nem árt ha néhány dologgal tisztában vagy. Kurvára nem mindegy hogy a fehérjéd hol, hogyan, és milyen minőségi előállításhoz szükséges standardok alapján készül. Három világszinten elismert minőségi rendszer van, ezeknek a nevét keresd a csomagoláson. HACCP, GMP, ISO. Eszeveszett különbségek vannak gyártók és azokon belül is a készítmények előállítási folyamatai között. Gondolom neked sem mindegy, hogy a fehérje porod összetevőit pakisztáni menekültek öntenek össze egy lavorban, vagy pedig a NASA számára kifejlesztett módszer biztosítja mindezt (HACCP). Ezek a minőségi gyártási folyamat ellenőrzések biztosítják, hogy egyetlen összetevő se maradjon ki egyik gyártási folyamatból sem, és hogy azok megfelelő minőségben és mennyiségben, SZABÁLYOZOTTAN kerüljenek bele a fehérjédbe. Mondok egy érdekes adatot az összetevőkről és arról, hogy egy-egy összetevő csökkentése vagy továbbmegyek radikális csökkentése milyen baszott profitot tud termelni a gyártóknak, és higgyétek el ezzel élnek is páran. A Marlboro idén tavasszal bejelentette, hogy szálanként 0,1 mg-al csökkenti minden dohányterméke nikotin tartalmát. Haverom bemondja, hogy nem érti erre miért volt szükség, mert érezhető különbség úgysincsen, és mennyit spórolnak ezzel szálanként, 0,02 centet ? Lehet annyit sem. Igen ám te barom, -mondom neki- de számold már ki naponta hány milliárd szál cigit adnak el. Azt szorozd fel 0,2 centtel, és több 100 millió dollár profit jön majd ki akár csak egyetlen hét alatt. Amit ezzel megspórolnak az ugyan kicsiben elenyésző és fel sem tűnik a különbség, de tömeggyártásban nem csekély kimutatható hasznot tudnak ezzel termelni. Ugyanígy van ez a gyártókkal is. Csak egy kicsit elveszek innen, kicsit onnan, és el is mehetünk a picsába.
Az idők változnak és amiről régen azt hittük jó és verhetetlen, az mára már lehet szart sem ér. Ilyen lett mára a Nokia, amit ugye lesöpörtek az androidos telók és az Apple gépei, és ilyenek bizony a táplálékkiegészítők is, amik hatalmas és folyamatos fejlődésen mentek keresztül az elmúlt pár évben. Új gyárak jöttek létre, és a versenysport atomrobbanása óta az űrtechnológiát idézve fejlesztik a termékeiket. Lehet, hogy 1993-ban a Weider volt az Isten, de változnak az idők, úgyhogy tedd meg magadnak azt a szívességet, hogy ne szeress bele egy-egy gyártóba vagy termékbe, mert lehet ami régen jó volt, az mára már egy letűnt kor szomorú harcosa, a fejlesztések hiánya, vagy a konkurencia megerősödése miatt… Végül pedig a fehérjékben található segédanyagok közötti különbségről pár szót. Hihetetlenül alábecsülik ezeknek a segédanyagoknak a jelentőségét, ugyanis a fehérjékben található aminosavak nem kapcsolódnak a riboszomákhoz és ezek nélkül nem zajlódik le az építő folyamat. Most nézel mint a halak mi ? Mondom egyszerűbben és lassabban, hogy Lendvai Ildikó is megértse. Megveszed a csempét amit kinéztél magadnak a fürdőszobába. Fasza, de azt valakinek fel is kellene tennie. Jelen esetben a szakember a segédanyag aki felteszi a csempét, és a szakemberek közötti különbség pedig az, hogyan burkolja be a falat és az a végén hogyan fog kinézni. Megveheted te a világ legdrágább márványát is, ha jön egy kontár fasz, aki szanaszét bassza a munkájával az egészet. A fehérje a csempe, a fehérjét izomba szállító szakember pedig a segédanyag tehát. Ezek a legfontosabb alap dolgok, és most jöjjön a lecsupaszított egyszerűség, a címkéken található számok és adatok.
1. kalória (kcal), 2. fehérje 3. szénhidrát 4. zsír 5. cukor tartalom 6. vitaminok jelenléte.
Minden fehérjepornál 30 grammra számoltam ki az értékeket. Ahol több volt a címkén megadva egy adagként ott visszaosztottam 30g-ra és úgy számoltam ki rá az összetevők mennyiségét és arányát. Ezek a számok szerepelnek tehát a dobozok oldalán, mellesleg ezek a termékek lesznek bevizsgálva is a laborokban. Minden adat 1 adagra, azaz 30 grammra értendő.
Under Construction....
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Ajánlott bejegyzések: